Moderní technika na horách

Publikováno 29. 7. 2022

Za tu dobu, co jsem byl u Horské služby se vybavení neuvěřitelně posunulo vpřed. Dnes má k dispozici moderní zařízení a techniku. Svým způsobem také "nová technika" však stojí také za rostoucím počtem zranění způsobených neopatrnou jízdou na elektrokole.

Nedávno jsem se setkal s bývalými kolegy i současnými záchranáři v Loučné nad Desnou a na Ramzové. V prvním případě na tradiční a zdařilé akci Den s Horskou službou. Měl jsem možnost vnoučatům, které jsem měl s sebou nejen ukázat, ale mohli si i vyzkoušet moderní zařízení a techniku, kterou má Horská služba k dispozici. Musel jsem konstatovat, že za tu dobu, co jsem byl u Horské služby se technika neuvěřitelně posunula vpřed.

Při příležitosti setkání zástupců všech oblastí Horské služby, také kolegů z Tater, jsme zabrousili na téma příčin zranění na horách. Novým fenoménem jsou populární elektrokola, přesněji jejich ne příliš opatrní uživatelé.

Zejména u seniorů bývají úrazy způsobené pádem z elektrokola velmi závažné. Starší cyklisté často přeceňují své možnosti. Přece jen, podpora několika kilowattů elektrického pohonu svádí k výkonům, které míří bezděky proti proudu času. Jako lékař a celoživotní sportovec pohyb na kole schvaluju, dokonce bych jej seniorům doporučil. Jedním dechem však přidávám – se vší opatrností, ochranným vybavením a především rozvahou. 

 

zadavatel: ODS / zpracovatel: ODS

Občanská demokratická strana
Truhlářská 1106/9
11000 Praha
IČ: 16192656
DIČ: CZ16192656